07136146518

شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع)

انجمن جراحی پلاستیک شیراز » جراحی زیبایی صورت » آنچه باید بعد از عمل بینی بدانید
۶ دقیقه
[ratemypost]
جراحی بینی شیراز

آنچه باید بعد از عمل بینی بدانید

آنچه می خوانید...

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی شایع در دنیا است. این جراحی به منظور زیبایی، اصلاح آسیب ها، نقایص مادرزادی و مشکلات تنفسی انجام می شود.

جراحی بینی شیراز

دلایل جراحی بینی

افراد به دلایل مختلفی جراحی زیبایی بینی را انتخاب می کنند که اغلب شامل یک یا چند مورد زیر است:

 • کاهش یا افزایش اندازه بینی
 • تغییر شکل نوک یا پل بینی
 • محدود شدن دهانه سوراخ های بینی
 • تغییر زاویه بین بینی و لب بالا
 • اصلاح نقایص مادرزادی
 • ترمیم آسیب ها
 • اصلاح مشکلات تنفسی

آیا می توان مشکلات تنفسی را بدون تغییر ظاهر بینی بهبود بخشید؟

جراحی زیبایی بینی کاربردی، به نوعی از جراحی اشاره دارد که عملکرد بینی افراد را بدون تأثیر بر ظاهر آن بهبود می بخشد. این کار غالبا برای رفع انحراف تیغه بینی و سایر مشکلاتی که می توانند بر تنفس تأثیر بگذارند انجام می شود. اگرچه ممکن است لازم باشد پزشک تغییرات جزئی در ظاهر بینی افراد ایجاد کند، اما اندازه و شکل کلی آن حفظ خواهد شد. همچنین اگر افراد هم از نظر عملکرد و هم از نظر زیبایی خواستار تغییرات باشند، پزشک می تواند ضمن اصلاح مشکلات تنفسی، ظاهر بینی را نیز تغییر دهد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستند؟

افرادی که شرایط ایده آل برای جراحی زیبایی بینی را دارند افرادی هستند که در سلامتی کامل به سر می برند و انتظارات واقع بینانه ای از عمل دارند. بهتر است افراد قبل از انجام جراحی تغییر شکل بینی حداقل 15 سال سن داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که بینی کاملا رشد کرده است و به خوبی نسبت به جراحی واکنش نشان می دهد.

اقدامات جراحی بینی

 افراد قبل از تعیین وقت برای جراحی بینی، مشاوره ای با پزشک خواهند داشت. پزشک از فرد می خواهد که قبل از جراحی به طور کامل جزئیات ظاهری بینی خود را توضیح دهد. بینی و ساختار صورت فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد و در مورد احتمالات جراحی با او صحبت خواهد شد.

همچنین پزشک از بیمار می خواهد که مواردی را به اطلاع برساند که این موارد عبارتنداز:

 • جزئیات مربوط به سابقه پزشکی شما
 • لیستی از تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می کند، از جمله داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، ویتامین ها و مکمل های گیاهی
 • مصرف دخانیات و الکل

در بیشتر موارد، جراحی اولیه بینی نتایج ایده آل، دائمی را به همراه خواهد داشت با این حال، گاهی اوقات نتایج نامطلوب یا ضربه می تواند جراحی ترمیمی را برای افراد ضروری کند. به این عمل جراحی زیبایی بینی ترمیمی گفته می شود. اگرچه هر دو روش به طور مشابه انجام می شود، جراحی زیبایی بینی  ترمیمی نیاز به مراقبت بیشتر در اطراف بافت اسکار دارد. همچنین انتخاب جراحی که کاملاً خواسته های شما را درک کرده و انتظارات واقع بینانه افراد را درک کند، از اهمیت حیاتی برخوردار است. پزشکان ما هم در روش های جراحی زیبایی بینی اولیه و هم ترمیمی مهارت دارند تا به هر بیمار نتیجه ای را که تصور می کند را ارائه دهند

روش جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی را می توان تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی طبق نظر پزشک، انجام داد. با بیهوشی عمومی، افراد در تمام مراحل عمل کاملاً در خواب خواهند بود. با بی حسی موضعی، بینی و ناحیه اطراف آن بی حس می شود.، اما افراد احساس ناراحتی نخواهند کرد

برای انجام جراحی زیبایی بینی دو روش وجود دارد: روش بسته ای که در آن برش در داخل بینی ایجاد می شود و روش باز که در آن برش بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود. هنگام مراجعه به پزشک، درباره نوع جراحی که باید انجام شود، سوال کنید. با هر دو روش، جراحی معمولاً از یک تا چند ساعت طول می کشد.

پس از ایجاد برش، یا در داخل بینی یا بین سوراخ های بینی ، به استخوان و غضروف دسترسی پیدا می کند. اگر یکی از اهداف جراحی کاهش اندازه سوراخ های بینی بیمار باشد، برش های کوچکی برای این منظور در قاعده بینی ایجاد می شود. سپس استخوان و غضروف تراشیده می شود. وقتی کانتور کردن بینی کامل شد ، پوست  بینی ترمیم می شود. اسپلینت برای محافظت از بینی و کمک به حفظ ساختار جدید استفاده می شود. در آخر، بخیه های کوچک برای بستن برش با دقت بسیار زیاد زده می شود.

روند بهبودی جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی به طور معمول به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار کمی بعد از جراحی مرخص خواهد شد. ممکن است اثرات بیهوشی باعث خواب آلودگی شود و احساس ناراحتی خفیف تا شدید وجو د داشته باشد بنابراین مهم است که شخصی پس از جراحی همراه بیمار باشد.

در 24 ساعت اول بعد از جراحی، صورت بیمار متورم خواهد شد و احساس درد خواهد کرد. بیماران برای تسکین درد می توانند از داروهای مسکن تجویز شده استفاده کنند. تورم و کبودی اطراف بینی در ابتدا افزایش می یابد و حدود دو تا چهار روز پس از جراحی به اوج خود می رسد. استفاده از کمپرس سرد به کاهش درد و کاهش تورم و کبودی کمک می کند.

احساس درد پس از دو روز اول به سرعت بهبود می یابد. کمی خونریزی در روز اول یا بعد از عمل طبیعی است و ممکن است، بیمار در طی هفته های اول احساس گرفتگی بینی داشته باشد معمولا پانسمان ها، اسپلینت و بخیه ها ظرف یک هفته پس از جراحی برداشته می شوند.

بیمار در طی چند هفته اول پس از جراحی متوجه بهبود قابل توجهی خواهد شد. به احتمال زیاد افراد می توانند تقریبا یک یا دو هفته پس از جراحی زیبایی بینی به محل کار خود برگردند و فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند.

بعد از عمل بینی

مواردی که  بیماران باید پس از جراحی از آن ها آگاه باشند

 • بعد از جراحی نباید چندین هفته فین کرد تا به بافت فرصت بهبودی داده شود. افراد باید به مدت چند هفته از مالیدن و ضربه به بینی خودداری کنند.
 • پس از جراحی رگ های خونی کوچک ممکن است به صورت لکه های قرمز ریزی روی سطح پوست ظاهر شوند. این لکه ها معمولاً جزئی هستند اما در بعضی موارد می توانند دائمی باشند.
 • وقتی جراحی زیبایی بینی از داخل بینی انجام می شود، هیچ جای زخمی وجود ندارد. وقتی برش از پایین بینی ایجاد می شود،جای زخم جزئی است و معمولاً طی چند هفته پس از جراحی قابل مشاهده نیست.
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب تا یک سال پس از جراحی باید به حداقل برسد.
 • پزشک ویزیت های پیگیری منظم را در ماه های بعد از جراحی برای بیمار برنامه ریزی خواهد کرد.

آیا نتایج حاصل از جراحی بینی ماندگار است؟

جراحی بینی می تواند بینی افراد را تغییر شکل و تغییر اندازه دهد و همچنین بهبود بخشد. در بیشتر موارد این نتایج دائمی هستند.  اما با افزایش سن چهره افراد از جمله بینی تغییر خواهد کرد.

خطرات جراحی بینی

همه روش های جراحی تا حدی دارای خطر می باشند، با این حال، عوارض عمده جراحی زیبایی بینی بسیار نادر است. در طول مشاوره اولیه،خطرات فردی افراد ارزیابی خواهد شد. مانند هر عمل جراحی، می توانید با رعایت دقیق دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی که به شما ارائه می شود، به کاهش خطرات کمک کنید. با تمامی این تفاسیر  ممکن است جراحی بینی خطراتی را همراه داشته باشد، این خطرات شامل موارد زیر است

 • عفونت
 • خون دماغ شدن
 • تورم مداوم
 • عدم تقارن
 • نیاز به جراحی بیشتر

Source: westendplasticsurgery.com

انجمن جراحی پلاستیک شیراز

این انجمن برخوردار از آموزشهای صاحب نظران شناخته شده جهانی، می باشد که نقطه عطفی در تبحر در کار جراحی ترمیمی و زیبائی را بوده است و جراحان پلاستیک کشورمان را بدان حدآشنا و توانا کرد که جراحی زیبائی را بسهولت و در نتیجه به نحو بسیار عالی در اختیار افرادی که نیاز به جراحی دارند قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *