07136146518

شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع)

انجمن جراحی پلاستیک شیراز » پیکرتراشی » مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی
۶ دقیقه
[ratemypost]

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار اهمیت دارند و به بیمار برای رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار کمک خواهد کرد. عمل ابدومینوپلاستی به طور معمول در بیمارستان و با بیهوشی کامل انجام می شود. به این شکل که ابدومینوپلاستی جزئی از 1 الی 2ساعت و ابدومینوپلاستی کامل دو الی 5ساعت طول می کشد. پس از ترخیص از بیمارستان و برای بازگشت به خانه شما به یک نفر همراه نیاز دارید. در منزل هم باید مطمئن شوید که برای چند روز ابتدایی پس از عمل شخصی در کنار شماست؛ زیرا تحرک شما محدود می شود و به مراقبت نیاز دارید. از دیگر جراحی های زیبایی بدن می توان به پروتز سینه اشاره کرد.

توصیه های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در روزهای اول پس از عمل، شکم شما متورم می شود و با احساس درد همراه است که این طبیعی است. برای کاهش یافتن تورم در این قسمت و مراقبت از شکم در چند هفته ابتدایی پس از عمل باید حتما از گن های پس از عمل استفاده کنید. تا میزان تورم به حداقل برسد و پوست شکم شما به ماهیچه های زیرین اش جوش بخورد.

بصورت کلی بهبودی پس از عمل در هر فرد متفاوت است و به عوامل زیر وابسته است:

  • نوع عمل ابدومینوپلاستی
  • سن بیمار
  • سلامت عمومی بیمار
  • چگونگی انجام توصیه های پزشک و انجام مراقبت های پس از جراحی

در صورتی که از نظر جسمی در وضعیت مناسبی قرار دارید، زمان بهبودی تان سریعتر خواهد بود. بعضی از افراد بعد از گذشت تقریبا 2هفته می توانند به فعالیت های روزمره شان برگردند، در حالی که این روال برای بعضی دیگر ممکن است 3 الی 4 هفته طول بکشد.

توصیه هایی برای بهبود سریع تر

در ادامه بحث مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی، باید بگوییم که از گن پس از عمل با دستور پزشک حتما استفاده کنید و روزانه برای چند هفته بپوشید و فقط زمانی آن را در بیاورید که می خواهید شست و شو انجام دهید و موقتا از آن استفاده نمی کنید. بخاطر ماهیت این نوع عمل جراحی، ممکن است مستقیم ایستادن برایتان تا چند هفته پس از عمل سخت باشد. این مهم است که حرکت ناحیه تحت عمل را محدود سازید به این منظور که از ایجاد کشیدگی در شکم جلوگیری شود.

توصیه هایی برای بهبود سریع تر

در مدت زمان 3 هفته ابتدایی بهبودی، هیچ گونه تلاشی به منظور کشیده شدن بدن و یا صاف ایستادن خود نکنید. با گذر زمان عضلات منعطف تر می شوند و به مرور می توانید به حالت قبل خود برگردید. برای 6 هفته اول پس از عمل ابدومینوپلاستی هم باید در حین حرکت و راه رفتن خود مراقب باشید. بعلاوه به منظور جلوگیری از باز شدن زخم باید  از حرکاتی که به ناحیه زخم فشار وارد می آورد همانند خم شدن سریع دوری کنید.

لوله های تخلیه ی مایعات یا درین ها

در انتهای عمل، با توجه به نظر پزشکتان دو لوله باریک که با نام درین شناخته می شوند برای تخلیه خون آبه ها و دیگر مایعات میان بافتی اضافه که در شکم جمع می شوند، زیر پوست قرار می گیرد. این نوع لوله ها که انتهایشان بیرون از بدن است به دو مخزن کوچک پلاستیکی متصل اند. این مایعات اضافی در طول روزهای پس از عمل از زیر پوست خارج می شوند و به داخل مخزن ها می ریزند و زمانی که بیشتر از نصف حجم مخزن پر شده باشد، باید تخلیه شوند.

رژیم غذایی و تغذیه ی پس از عمل

در روزهای پس از جراحی مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا سم های بدن از آن خارج شوند و همچنین تورم کاهش پیدا کند. رژیم غذایی روزانه تان را تا حدی که ممکن است سالم و کم نمک نگه دارید. به منظور کاهش یافتن تورم معده و درد وعده های غذایی سبک بخورید. اگر لازم است غذا را به قطعات کوچک خرد کنید تا جویدن و هضم غذا راحت تر شود.  

به منظور جلوگیری از یبوست پس از عمل جراحی تا جایی که امکان دارد از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید؛ چون بعضی از داروهای ضد درد و مسکن می توانند فعالیت روده های شما را کند تر نمایند. پزشک شما در صورتی که لازم باشد برایتان دارو تجویز می کند تا فعالیت سیستم گوارشی تان را بهبود دهد.

  •  از مکمل های ویتامین A و C استفاده کنید.
  • به منظور تقویت ایمنی و افزایش میزان آنتی اکسیدان های بدنتان چای سبز بنوشید.
  • مکمل پروبیوتیک مصرف کنید.

البته به خاطر داشته باشید که پیش از مصرف هر یک از داروها یا دم نوش های گیاهی که به آن ها اشاره کردیم با پزشکتان در این مورد مشورت کنید. پزشک شما ممکن است به منظور کاهش دردها و جلوگیری از به وجود آمدن عفونت برایتان مسکن و یا آنتی بیوتیک هم تجویز کند که باید در این وضعیت به مصرف مرتب شان دقت داشته باشید.

مصرف سیگار و الکل بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

پس از عمل جراحی دست کم برای مدت 3ماه سیگار کشیدن، استعمال دخانیات و نوشیدن الکل را کنار بگذارید؛ چون بعد از عمل مصرف این دو تاثیر منی روی بهبودی تان می گذارد. تا حد امکان مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی را رعایت کنید و هیچ موردی را پشت گوش نیندازید.  

حرکت، خواب و استحمام

در روز ابتدایی پس از عمل، شکم شما متورم و کبود می شود و با درد نیز همراه خواهد بود. در نتیجه باید چند روز اول را در خانه بمانید و استراحت کنید و اگر لازم بود مسکن استفاده کنید.

این بهتر است که در زمان خوابیدن زانوهایتان به حالت خمیده باشند و بدنتان هم به حالت نیمه نشسته باشد تا به شکمتان فشار وارد نشود. پزشک شما همچنین به شما توصیه خواهد کرد که برای چند روز اول در خانه قدم بزنید و تا گردش خون سالم داشته و از ایجاد لخته های خون در زیر پوست جلوگیری شود.

پس از خارج کردن لوله های درین به منظور استحمام شما می توانید پانسمان های بالایی خود را جدا سازید. البته پانسمان زیرین که شامل نوارهای آستری است و به طور مستقیم روی محل برش ها قرار دارد باید در جای خود باقی بمانند. به دلیل آنکه این نوارهای استری ضد آب هستند در حین حمام کردن برای شما مشکلی بوجود نمی آورند.

حرکت، خواب و استحمام

پس از استحمام هم باید این ناحیه را با یک دستمال تمیز خشک شود و تا هنگامی که پزشکتان به شما اجازه بدهد که این نوارها را بردارید، صبر کنید. بعد از جدا کردن این نوارها هم پزشک شما نحوه مراقبت از ناحیه برش و تمیز کردن آن را که اغلب فقط با آب و صابون انجام می گردد را برایتان شرح می دهد.

بازگشت به فعالیت های روزانه

این موضوع که چه هنگامی می توانید به فعالیت های عادی تان برگردید متفاوت است. اما اغلب بازگشت کامل به فعالیت های معمول بیشتر از 2ماه طول نخواهد کشید.

انجمن جراحی پلاستیک شیراز

این انجمن برخوردار از آموزشهای صاحب نظران شناخته شده جهانی، می باشد که نقطه عطفی در تبحر در کار جراحی ترمیمی و زیبائی را بوده است و جراحان پلاستیک کشورمان را بدان حدآشنا و توانا کرد که جراحی زیبائی را بسهولت و در نتیجه به نحو بسیار عالی در اختیار افرادی که نیاز به جراحی دارند قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *