07136146518

شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع)

۱۱ دقیقه
[ratemypost]
همه چیز در مورد لیفت پستان

همه چیز درباره لیفت پستان

آنچه می خوانید...

جراحی لیفت پستان یا همان ماستوپکسی نیز شناخته می شود

این عمل برای سینه های آویزان و ناهموار که به منظور کاهش حجم پستان و رفع افتادگی نوک سینه ها، آئرولا های کشیده (ناحیه اطراف نوک سینه ها) را بازسازی می کند، در نهایت تغییرات زیبا و مثبتی را برای خانم ایجاد می کند و با این شکل از سینه ها حس ناب جوانی و طراوت افزایش می یابد.

بهتر است بدانید این عمل نوع عمل یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی سینه در سراسر جهان است و بدین ترتیب هر ساله هزاران زن تحت ماستوپکسی با موفقیت قرار می گیرند،آن ها هیچ مشکلی اساسی را تجربه نمی کنند و از نتایج راضی هستند.

همه چیز درباره لیفت پستان
همه چیز در مورد جراحی لیفت پستان

دلایل انجام ماستوپکسی

 • بارداری و شیردهی
 • نیروی جاذبه ی زمین که باعث افتادگی هر چه بیشتر سینه ها می شود.
 • افزایش یا کاهش وزن ناگهانی
 • وراثت باعث آسیب به شکل سینه های شما شده و در نتیجه باعث افتادگی یا افزایش پوست می شود.
 • شکل، طرح ریزی و تقارن پستان را بهبود خواهید بخشید
 • سینه های شما ظاهر جوان تری دارند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای لیفت پستان هستند؟

اگر از افتادگی پستان به طور فزاینده ای ناراضی شده اید، ممکن است تعجب کنید که جراحی ماستوپکسی چه کاری می تواند انجام دهد. تعجب نکنید اگر جراح شما پیشنهاد می دهد افزایش سینه یا کاهش پستان را با لیفت خود ترکیب کنید. برای دستیابی به اهداف شما ممکن است اقدامات کمکی لازم باشد.

موارد زیر برخی از دلایل متداول این است که ممکن است بخواهید لیفت پستان را در نظر بگیرید:

 • پستان هایی که آویز هستند اما اندازه کافی دارند.
 • پستان هایی که فاقد ماده یا استحکام هستند.
 • نوک سینه ها و آرئول ها رو به پایین هستند، به خصوص اگر در زیر چین سینه قرار بگیرند.
 • پستان هایی که متفاوت از یکدیگر به نظر می رسند؛ ممکن است یک پستان سفت و خوب قرار داشته باشد در حالی که دیگری پستان نیست.
 • پستان هایی که اندازه آن ها برابر نیست.
 • پستان هایی که نسبتاً کوچک هستند.
 • پستانهایی که بزرگ و سنگین هستند، می توانند بلند شوند اما نتایج ممکن است به اندازه لیفت سینه که روی سینه های کوچکتر انجام می شود طولانی نباشند. وزن سینه های بزرگ تر در برابر تغییرات جراحی کار می کند.
 • کار شما با بچه داری و شیردهی تمام شده است. اگر قصد بچه دار شدن دارید، ممکن است بخواهید جراحی زیبایی پستان را به تعویق بیندازید. بارداری ممکن است پستان ها را کشیده و حجم آن ها را کاهش دهد و مزایای جراحی را به خطر بیندازد.
 • اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید، نگرش مثبت و انتظارات واقع بینانه دارید، به احتمال زیاد کاندید خوبی برای این روش هستید.

لیفت پستان چگونه انجام می شود؟

این عمل تحت بیهوشی عمومی یا آرام بخشی از طریق ورید در بیمارستان، جراح مجهز به مجموعه جراحی انجام می شود. تکنیک های مختلف برای از بین بردن پوست پستان و تغییر شکل پستان، محل برش ها و جای زخم های حاصل را تعیین می کند. جراح شما روشی را بر اساس اندازه و شکل پستان، اندازه و موقعیت آرئول، درجه افتادگی پستان، کیفیت و خاصیت ارتجاعی پوست و میزان پوست اضافی شما انتخاب می کند.

جراح پلاستیک شما پوست اضافی پستان را برداشته و نوک سینه و آرئول را به موقعیت بالاتری منتقل می کند.

اگر آرئولای شما کشیده شده باش ، اکنون می تواند از اندازه آن کاسته شود.

پوستی که قبلاً در بالای آرئول قرار داشت پایین آورده شده و در زیر پستان با هم ترکیب می شود تا پستان را تغییر شکل دهد.

جراح پوست اضافی را برداشته و برش های شما را می بندد، پوست را سفت می کند، پستان را به پشت می دوزد و بخیه هایی را در عمق بافت پستان قرار می دهد تا از موقعیت جدید پستان برای مدت زمان بیشتری پشتیبانی کند.

اسکارها معمولاً زیر پستان ها پنهان می شوند، اگرچه ممکن است برخی از زخم های سبک در بالای پستان دیده شود.

نوک سینه ها و آرئول ها به توده های زیرین بافت متصل هستند، و این معمولاً امکان حفظ احساس و توانایی شیردهی را فراهم می کند.

در بعضی از بیماران ممکن است از برش افقی زیر پستان و همچنین از برش عمودی که از لبه پایین آرئول تا چین پستان عبور می کند، جلوگیری شود. اگر شما کاندید مناسبی برای یک روش اصلاح شده هستید، جراح پلاستیک شما در این باره با شما صحبت خواهد کرد.

مراقبت های قبل و بعد از عمل ماستوپکسی

جراح سینه دستورالعمل های کامل قبل از عمل را ارائه می دهد، به سوالات شما پاسخ می دهد، یک شرح حال پزشکی دقیق را انجام می دهد و یک معاینه فیزیکی برای تعیین تناسب اندام شما برای جراحی ماستوپکسی انجام می دهد.

اگر او معیارهای وزن یا تغییر سبک زندگی را توصیه می کند، تمام تلاش خود را برای دستیابی به آن ها انجام دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید و احتمال بروز عوارض را به حداقل برسانید.

قبل از عمل، پزشک  از شما می خواهد:

 • حداقل شش هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید تا بهبودی بهتر ایجاد شود.
 • از مصرف آسپرین ، برخی داروهای ضد التهاب و برخی داروهای گیاهی که می توانند باعث افزایش خونریزی شوند ، خودداری کنید.
 • صرف نظر از نوع جراحی که باید انجام شود، هیدراتاسیون قبل و بعد از جراحی برای بهبودی سالم بسیار مهم است.
 • مصرف الکل را در هفته کمتر از دو تا سه نوشیدنی نگه دارید.
 • قبل از جراحی، یخچال خود را با غذاهای حاوی پروتئین بالا، کم سدیم، از جمله وعده های غذایی پیش از موعد، میوه ها و سبزیجات تازه و بسیاری از نوشیدنی های بدون کافئین و آب تهیه کنید. در دوران نقاهت از مصرف غذا و نوشیدنی حاوی نمک خودداری کنید.
 • با بهبودی، بازوهای شما دامنه حرکتی محدودی دارند، بنابراین تمام وسایلی را که در دوران نقاهت به آنها احتیاج دارید در جایی که به راحتی قابل دسترسی هستند.
 • برای روزهای اولیه پس از عمل یا در حالی که تورم قابل توجهی باقی مانده است، به طور مداوم و در حالت مایل (زاویه 25 تا 45 درجه) به پشت بخوابید و بخوابید. با بالش های با طرح شیب دار یا خوابیدن روی صندلی تکیه می توانید به ارتفاع برسید.
 • به مدت دو تا سه هفته از دوش آب گرم، وان آبگرم و سونا خودداری کنید.
 • تصمیم بگیرید که چند روز اول چه لباسی خواهید پوشید. مواردی را که از جلو باز می شوند انتخاب کنید. کفش های راحت بپوشید تا مجبور به خم شدن نشوید.
 • لیفت پستان معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. اطمینان حاصل کنید که شخصی پس از جراحی شما را به خانه منتقل کرده و حداقل شب اول بعد از جراحی در کنار شما باشد.

نکات مهم در مورد لیفت پستان

 • عمل جراحی لیفت پستان شما ممکن است در یک بیمارستان معتبر، مرکز سرپایی مستقل یا مجموعه جراحی مستقر در مطب انجام شود. جراح شما بر اساس جزئیات برنامه جراحی، برآوردی از دوام جراحی ماستوپکسی را به شما ارائه می دهد.
 • داروها برای راحتی شما در طی روش جراحی تجویز می شوند.
 • از بیهوشی عمومی معمولاً در طی روش لیفت پستان استفاده می شود، اگرچه ممکن است در برخی موارد بی حسی موضعی یا آرام بخشی از طریق ورید مطلوب باشد.
 • برای ایمنی شما در حین جراحی، از مانیتورهای مختلف برای بررسی قلب، فشار خون، نبض و میزان اکسیژن گردش خون در شما استفاده می شود.
 • پس از شروع عمل جراح ممکن است تصمیم بگیرد که تکنیک های مختلف را ترکیب کند یا یک روش را برای اطمینان از بهترین نتیجه تغییر دهد. مهم این است که شما احساس راحتی کنید و به دکتر خود اعتماد کنید تا این تصمیمات را بگیرد.
 • بعد از جراحی، یک پانسمان به دور پستان و قفسه سینه شما پیچیده می شود یا ممکن است سوتین جراحی بپوشید. لوله های درن که منظور تخلیه خون آبه ها و اضافت بعد از جراحی نصب می شود.
 • احتمالاً پس از یک دوره مشاهده کوتاه مجاز به رفتن به خانه خواهید بود مگر اینکه شما و جراح پلاستیک خود برنامه دیگری برای بهبودی فوری لیفت پستان بعد از عمل خود تنظیم کرده باشید.

هزینه های جراحی زیبایی سینه چقدر است؟

هزینه لیفت پستان از یک پزشک به پزشک دیگر و از یک منطقه جغرافیایی به منطقه دیگر متفاوت است.

هزینه های مربوط به مرکز جراحی، بیهوشی، آزمایشات پزشکی، نسخه ها، لباس های جراحی یا سایر هزینه های متفرقه مربوط به کاهش پستان را شامل نمی شود.

از آن جا که لیفت پستان یک جراحی زیبایی انتخابی است، بیمه این هزینه ها را پوشش نمی دهد. بسیاری از جراحان برای مقرون به صرفه تر بودن این روش، برنامه های مالی بیمار را ارائه می دهند.

البته در نظر داشته باشید که جراح خود را بر اساس کیفیت، آموزش و تجربه انتخاب کنید نه هزینه.

رایج ترین عوارض عمل لیفتینگ سینه

این عمل موجب خونریزی زیر پوستی و یا خارج شدن خون از ناحیه زخم‌ها می‌شود که به اصطلاح هماتوم نامیده می‌شود. هماتوم اغلب در مدت 3هفته بعد از عمل جراحی سینه اتفاق می‌افتد که برای بیمار درد، تورم و کوفتگی را به همراه دارد. از مهم ترین مواردی که به هماتوم منجر می‌شوند شامل خلاصه زیر است: داشتن فعالیت های سنگین و زودهنگام پس از عمل جراحی خطر خونریزی و مشکل هماتوم را بیشتر می کند. از دیگر عوامل هماتوم برمیگردد به مصرف داروهای رقیق کننده خون. این سری از افراد باید حتما با پزشک خود در مورد مصرف این نوع داروها صحبت کنند تا برای حین و بعد از عمل مشورت بگیرند تا به نتایج مطلوب برسند.

دومین عارضه عفونت است

ایجاد عفونت در ناحیه زخم‌ها بعد از عمل جراحی لیفتینگ سینه می‌تواند به دلیل عوض شدن رنگ پوست و یا ترشح مایعی چرک از روی زخم باشد. گاهی تشخیص این نوع از عفونت‌ها می‌تواند از این هم مشکل‌تر باشد.  راه حل درمانی برای این مشکل استفاده از آنتی بیوتیک ها و همچنین خارج کردن عفونت از محل جراحی است. در صورتی که یک ایمپلنت در سینه بیمار باشد و عفونت به شکل وسیع پخش شده باشد ممکن است بیرون آوردن آن برای بیمار ضروری باشد. تورم در پستان‌ها زمانی به وجود می‌آید که بیمار فعالیت‌های خود را زودتر از زمانی که لازم است شروع کرده باشد و همین باعث جمع شدن مایع و متورم شدن پستان می‌شود.

اختلال در گردش خون پستان‌ها

در مواردی هم ممکن است پس از عمل جراحی، گردش خون در پستان کاهش یافته و زمان بهبودی بیمار را به تعویق بیندازد. اگر این شدید باشد می تواند باعث مرگ بافت ها در این ناحیه شده که به آن نکروز هم گفته می‌شود. از علائم این اختلال تیره شدن رنگ نوک پستان و یا رنگ پوست آن است که خود علامتی است برای اینکه خون به اندازه کافی در سینه جریان ندارد و برای به جریان انداختن خون باید کاری صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: پروتز سینه

مرگ چربی یا نکروز چربی

بافت چربی موجود در سینه ها به دلیل تروما و یا آسیب در حین عمل یا قطع شدن جریان خون ممکن است بمیرد و نکروز شود. همین امر می‌تواند موجب بوجود آمدن توده‌ها و یا ناهنجاری‌هایی در سینه گردد.

لخته شدن خون بیمار بعد از عمل جراحی

معمولا افرادی که جراحی‌های بزرگ دارند و برای مدت زیادی مجبورند در بیمارستان بستری شوند، لخته های خون در پاها به خصوص در رگ‌های عمیق شان موجب نگرانی می شود. این خود مساله‌ای جدی به حساب می‌آید و حتی ممکن است زندگی بیمار را تهدید کند. این اتفاق برای کسانی که عمل لیفت سینه انجام می‌دهند به ندرت اتفاق میافتد و معمولا اگر در سینه این مشکل پیش بیاید خودش از بین می‌رود. بانوانی که قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف می‌کنند و یا اینکه مشکل انعقاد خون دارند بیشتر از سایرین در معرض این عارضه‌اند.

باقی ماندن جای زخم

به جای ماندن جای زخم، در این عمل جراحی تقریبا قابل کنترل نیست . اما یک جراح پلاستیک مجرب می تواند اثرات اسکار را حداقل برساند و حتی جای برش‌ها را غیر قابل مشاهده کرده و از بین ببرد.

عوارض احتمالی عصبی بعد از عمل

کاهش یافتن و یا از بین رفتن حس در ناحیه هاله یا نوک سینه خود نشانه‌ای از آسیب دیدن رشته‌های عصبی در حین عمل ماستوپکسی است. به طور کلی باید گفت هر گونه کشیدگی و یا انقباض روی رشته‌های عصبی سینه می‌تواند موجب از بین رفتن حس در نوک پستان ها گردد. این بی حسی در بیشتر موارد موقتی است و نیاز به هیچگونه درمانی ندارد. اما مواردی هم پیش میایند که این بی حسی در سینه می‌تواند مداوم باشد.

افزایش اندازه پستان

بانوانی که می خواهند عمل لیفت را برای هر دو پستان خود انجام دهند. پزشک می‌تواند دو ایمپلنت افزایش سایز را بصورت همزمان برایشان در درون هر دو پستان قرار دهد. مطالعات نشان می دهد بانوانی که عمل تنها یک پستان خود را انجام می دهند نسبت به کسانی که هر دو را به طور همزمان انجام می دهند بیشتر در معرض خطر هستند و لیفت هر دو پستان معمولا  بهتر از یک پستان جواب می دهد.

بیشتر بخوانید: ماموپلاستی

خلاصه مطلب

با پیروی از توصیه ها و دستورالعمل های جراح پلاستیک دارای مجوز از انجمن جراحان، چه قبل و چه بعد از لیفت پستان، می توانید به حداقل رساندن خطرات کمک کنید.

انجمن جراحی پلاستیک شیراز

این انجمن برخوردار از آموزشهای صاحب نظران شناخته شده جهانی، می باشد که نقطه عطفی در تبحر در کار جراحی ترمیمی و زیبائی را بوده است و جراحان پلاستیک کشورمان را بدان حدآشنا و توانا کرد که جراحی زیبائی را بسهولت و در نتیجه به نحو بسیار عالی در اختیار افرادی که نیاز به جراحی دارند قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *