07136146518

شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع)

[wpseo_breadcrumb]
۸ دقیقه
[ratemypost]
جراحی قوز بینی

جراحی قوز بینی چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

قوز بینی ناهنجاری های غضروفی و ​​استخوانی روی بینی است. این بی نظمی ها می توانند به جای شیب مستقیم از پل بینی به نوک، باعث ایجاد برآمدگی یا “قوز” در طرح کلی بینی فرد شوند. برای اکثر مردم، هیچ چیز ناسالم یا خطرناکی در مورد این برآمدگی های طبیعی روی بینی وجود ندارد. اما برخی نسبت به ظاهر قوز بینی احساس ناخوشآیندی دارند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که قوز بینی چیست، چرا اتفاق می‌افتد و اگر تصمیم به انجام جراحی قوز بینی دارید، چه انتظاری باید داشت.

برداشتن قوز بینی یکی از رایج‌ترین دلایلی است که افراد برای انجام جراحی زیبایی بینی (که به عنوان جراحی بینی نیز شناخته می‌شود) اقدام می‌کنند. حال که درباره جراحی بینی مطالعه می کنید پیشنهاد می کنیم در مورد جراحی ترمیمی بینی و جراحی بینی گوشتی و مراقبت های بعد از جراحی بینی هم بخوانید.

علائم قوز بینی

علامت اصلی قوز بینی، برآمدگی در داخل یا روی بینی است، اما علائم مرتبط دیگری نیز وجود دارد، از جمله:

تورم بینی

درد در سوراخ بینی

قرمزی در داخل یا اطراف بینی

حساسیت در داخل یا اطراف بینی

بخاطر قوز بینی موهای پوشاننده داخل بینی تحریک می شوند یا انسداد ایجاد می شود و ممکن است منجر به عفونت شود و اگر بینی شما عفونی شود، ممکن است متورم شود، قرمز شود یا در لمس حساس شود. عفونت های شدید ممکن است منجر به برآمدگی شود که به عنوان قوز پشتی شناخته می شود. آکنه روی بینی نیز می تواند منجر به برآمدگی در داخل سوراخ بینی شود.

چه چیزی باعث قوز بینی می شود؟

پشت بینی ساختار استخوانی و غضروفی است که بینی شما را به صورت شما متصل می کند. بسیاری از ما از آن به عنوان “پل” بینی خود یاد می کنیم. این پل به دلایل مختلفی می تواند قوز ایجاد کند.

چه چیزی باعث قوز بینی می شود؟

ژنتیک

برخی از افراد قوز پشتی را به صورت ژنتیکی به ارث می برند. این بدان معناست که آن ها با تمایل به ایجاد برجستگی در بینی خود به دلیل ساختار بینی متولد می شوند.

قوز پشتی که ناشی از ژنتیک است همیشه در دوران کودکی ظاهر نمی شود، اما ممکن است در دوران بلوغ و زمانی که بینی هنوز در حال رشد است ظاهر شود.

بینی شما از چند قسمت مختلف تشکیل شده است و ممکن است برجستگی هایی در یکی از موارد زیر ظاهر شود:

شما از طریق سوراخ های بینی ورودی حفره بینی بوها را دریافت می کنید.

سپتوم با جدا کردن سوراخ های بینی، سپتوم از هر دو استخوان (در بالا) و غضروف (به سمت نوک) تشکیل شده است.

حفره بینی

 این فضای پشت بینی شماست. به گلوی شما متصل است اما با پالت از دهان شما جدا می شود.

تروما یا جراحت

ضربه یا آسیب به بینی نیز می تواند باعث ایجاد قوز بینی شود. کبودی روی بینی یا شکستگی بینی می تواند منجر به قوز بینی  شود اگر غضروف و استخوان به طور ناهموار ترمیم شوند.

غالباً قوز بینی ناشی از آسیب به خودی خود مشکل ایجاد می کند. مواردی مانند برداشتن بخش هایی از بینی، کندن موهای پوشاننده سوراخ بینی یا حتی سوراخ کردن بینی می تواند باعث تحریک شود که در نهایت منجر به عفونت باکتریایی یا قارچ می شود. قرمزی و تورم ممکن است رخ دهد و عفونت های شدید منجر به برآمدگی بینی شود.

علل پزشکی

آلرژی های بد، گاهی اوقات دلیل برآمدگی های بینی هستند. علاوه بر این، پولیپ ها (توده های دردناک) می توانند سینوس ها را بپوشانند و منجر به ناراحتی شوند. جوش‌ها عفونت فولیکول‌های مو هستند که توسط نوع خاصی از باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس یا «استاف» ایجاد می‌شوند.

علل عفونی

هنگامی که باکتری ها یا قارچ ها از فولیکول های موی پوشاننده سوراخ بینی عبور می کنند یا زمانی که در فولیکول ها انسداد وجود دارد، می تواند منجر به عفونت شود. برخی از عفونت ها آنقدر شدید می شوند که برآمدگی بینی ایجاد می شود.

آیا قوز بینی روی تنفس تاثیر دارد؟

بر خلاف انحراف تیغه بینی که یک وضعیت پزشکی است که می تواند بینی شما را کج نشان دهد، قوز بینی معمولا بر تنفس تاثیر نمی گذارد.

حتی اگر قوز بینی گاهی اوقات بینی را در معرض خطر قرار دهد، بی نظمی استخوان و غضروف توانایی تنفس را محدود نمی کند.

معابر سپتوم شما ممکن است به دلیل آسیبی که باعث قوز پشتی نیز شده است منحرف شود، اما برداشتن قوز لزوما توانایی شما برای تنفس آزاد را بهبود نمی بخشد.

برداشتن قوز پشتی یک تصمیم شخصی است، نه یک ضرورت پزشکی. این برجستگی ها فقط در صورتی باید برداشته شوند که از شکل و ظاهر بینی خود ناراضی باشید و تمایل قوی و ثابتی برای ایجاد تغییر داشته باشید.

گزینه های حذف قوز بینی

گزینه های برداشتن قوز پشتی شامل جراحی به نام رینوپلاستی و یک روش غیرتهاجمی به نام رینوپلاستی غیر جراحی است.

جراحی بینی باز

رینوپلاستی سنتی که به آن رینوپلاستی باز نیز گفته می شود، رایج ترین روش برای برداشتن دائم قوز بینی است.

این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارد که طی آن جراح پلاستیک یک برش کوچک ایجاد می کند که به آن ها دید کاملی از استخوان و غضروف زیر پوست شما می دهد.

سپس جراح شکل بینی شما را تغییر می دهد، که ممکن است شامل شکستن و تنظیم مجدد استخوان های بینی برای بهبود شکل آن باشد.

بعد از جراحی بینی باز، بینی شما تا یک هفته با آتل یا گچ گرفته می شود. بهبودی کلی به طور متوسط ​​تا 3 هفته طول می کشد.

رینوپلاستی بسته

در جراحی بینی بسته، جراح پلاستیک شما به جای ایجاد یک برش قابل مشاهده بر روی پل بینی، از طریق سوراخ های بینی شما کار می کند.

این روش به بیهوشی عمومی نیز نیاز دارد. جراح شما در زیر سوراخ های بینی شما کار می کند تا استخوان و غضروف بالای مجرای بینی شما را اصلاح کند.

جراحی بینی بسته معمولاً به زمان بهبودی کمتری نیاز دارد و انتظار می رود بهبودی کامل بین 1 تا 2 هفته باشد.

در هر دو جراحی بینی باز و بسته، جراح ممکن است استخوان های بینی را بشکند و در موقعیت بهتری قرار دهد تا شکل قوز پشتی را بهبود بخشد. این شکستگی ها همان چیزی است که باعث اکثر کبودی ها و تورم بعد از جراحی بینی می شود.

اگر این کار را انجام دهید، احتمالاً تا یک هفته یک آتل فلزی یا گچی در قسمت بیرونی بینی خود خواهید داشت تا استخوان ها در موقعیت مناسب ترمیم شوند.

رینوپلاستی غیر جراحی

رینوپلاستی غیر جراحی که به آن رینوپلاستی مایع نیز گفته می شود، نتایجی را ایجاد می کند که می تواند بین 6 ماه تا 2 سال طول بکشد.

این روش نیاز به بی حسی موضعی دارد و می تواند در حدود نیم ساعت تکمیل شود.

با استفاده از پرکننده های پوستی، جراح پلاستیک نواحی بینی شما را در اطراف جایی که قوز پشتی شما شروع می شود پر می کند. این می تواند منجر به یک شکل صاف تر روی پل بینی شما شود.

این روش به طور قابل توجهی ارزان تر از جراحی بینی است، با عوارض احتمالی کمتر و زمان بهبودی کم یا بدون نیاز به استراحت از شروع فعالیت های معمولی خود.

رینوپلاستی غیر جراحی

سوالاتی که باید از جراح خود بپرسید

در اینجا چند سوال وجود دارد که باید در طول مشاوره قبل از جراحی از جراح خود بپرسید:

هزینه جراحی چقدر است؟

یک نتیجه واقعی برای من از این روش چیست؟

عوارض احتمالی این روش چیست؟

چقدر تجربه با این روش خاص دارید؟

مدت زمان بهبودی من از این روش چقدر خواهد بود؟

اطمینان حاصل کنید که جراح خود را از شرایط سلامتی، سابقه سلامت خانوادگی و داروهایی (نسخه ای) که مصرف می کنید مطلع می کنید.

تا زمانی که رشد صورت شما به پایان نرسیده است، جراحی زیبایی بینی را در نظر نگیرید.

شکل صورت شما در دوران بلوغ و حتی اواخر نوجوانی همچنان تغییر می کند. قبل از اینکه رشد صورت شما به پایان برسد، هیچ عمل زیبایی بینی نباید انجام شود.

یک جراح پلاستیک خوب می تواند تشخیص دهد که آیا شکل صورت شما همچنان در حال تغییر است یا خیر و به شما توصیه می کند که صبر کنید تا صورت شما به بلوغ کامل برسد.

آیا قوز بینی بعد از برداشتن دوباره رشد می کند؟

قوز بینی پس از برداشته شدن نمی تواند “رشد” کند.

پس از جراحی بینی، برخی افراد در ناحیه ای که استخوان و غضروف برداشته شده، پینه ایجاد می کنند. این پینه ها خود می توانند شبیه قوز بینی باشند.

یکی دیگر از عوارض جراحی بینی، کبودی و التهاب است.

در حین بهبودی، ممکن است متوجه شوید که ناحیه ای که قوز پشتی شما برداشته شده است، متورم و بزرگ شده به نظر می رسد. این تورم به این معنی نیست که قوز بینی برداشته شده به نوعی در حال رشد مجدد است. هر تورم ناشی از جراحی باید در عرض یک هفته یا بیشتر از بین برود.

انجمن جراحی پلاستیک شیراز

این انجمن برخوردار از آموزشهای صاحب نظران شناخته شده جهانی، می باشد که نقطه عطفی در تبحر در کار جراحی ترمیمی و زیبائی را بوده است و جراحان پلاستیک کشورمان را بدان حدآشنا و توانا کرد که جراحی زیبائی را بسهولت و در نتیجه به نحو بسیار عالی در اختیار افرادی که نیاز به جراحی دارند قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *