07136146518

شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع)

انجمن جراحی پلاستیک شیراز » جراحی ترمیمی » از جراحی ترمیمی بینی چه می دانید؟
۱۰ دقیقه
[ratemypost]
همه چیز درباره عمل-بینی-ترمیمی

از جراحی ترمیمی بینی چه می دانید؟

آنچه می خوانید...

جراحی بینی سال های زیادی است که در میان مردم دنیا رونق یافته است. به گونه ای که در هر کشور تعداد زیادی از خانم ها و آقایان اقدام به جراحی زیبایی بینی نموده اند. اما برخی از این افراد به دلایل مختلف نیاز پیدا می کنند که مجددا جراحی ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه انجام دهند. آیا می دانید علت انجام چنین جراحی چیست؟ 

در ادامه به بررسی بیشتر این نوع از جراحی فرم بخشیدن به بینی می پردازیم.

عمل ترمیمی بینی چیست؟

اصطلاح رینوپلاستی به جراحی زیباییی بینی گفته می شود که اغلب افراد به عنوان “عمل بینی” شناخته می شوند. جراحی زیبایی بینی ثانویه جراحی بینی اصلاح کننده است که برای تغییر فرم و / یا عملکرد بینی بعد از جراحی بینی قبلی عمل می کند. اصلاح زیبایی بینی و ترمیمی ثانویه برای بدشکلی های زیبایی یا عملکردی که به درستی درمان نشده یا از عمل اولیه بدتر نشده اند، نشان داده می شود. برخی از آن ها همچنین از جراحی زیبایی بینی ثانویه به عنوان “جراحی زیبایی بینی تجدید نظر” یاد می کنند. این اصطلاحات گسترده تر می تواند در مورد جراحی زیبایی بینی مورد نیاز فراتر از یک عمل ثانویه مانند جراحی سوم یا چهارم اعمال شود.

عمل بینی ثانویه به عملی گفته می شود که شخص در اولین جراحی بینی موفق نشده باشد به نتیجه دلخواه خود از جراحی دست یابد. ممکن است شخصی با مراجعه به پزشک تازه کار تمایل داشته باشد با هزینه کمتری اقدام به جراحی بینی نماید. اما این شخص به این مسئله توجه نمی کند که ممکن است نتیجه مطلوب را از این عمل جراحی به دست نیاورد و مجبور شود مجددا جراحی بینی انجام دهد.

جراحی ترمیمی بینی نسبت به جراحی اولیه بینی از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و به همین دلیل افرادی که تمایل دارند مجددا جراحی بینی انجام دهند، باید در انتخاب پزشک متخصص خود دقت بیشتری نمایند. در غیر این صورت ممکن است آسیب جدی به چهره خود وارد کنند. 

بسیاری از بیماران برای رفع عدم تعادل خاصی که ادامه دارد، تازه ایجاد شده یا شدیدتر شده است، جراحی زیبایی بینی ثانویه را درخواست می کنند. غالباً بینی به دلیل عارضه بهبودی پیش بینی نشده ، مانورهای جراحی نامناسب یا ناقص، با سایر ویژگی های صورت متعادل نیست یا با هم ناهماهنگ است. جراحی بینی ثانویه اغلب بسیار پیچیده تر از جراحی زیبایی بینی اولیه است. اولین بار در جراحی زیبایی بینی همیشه بهترین زمان برای پرداختن به تمام مشکلات زیبایی و عملکرد بینی است، با این وجود با استفاده مناسب از تکنیک های پیشرفته توسط متخصص زیبایی بینی، اقدامات ثانویه می توانند موفقیت آمیز باشند. اکثر جراحانی که در جراحی زیبایی بینی تخصص دارند نیز تجربه لازم را در زمینه جراحی های تجدید نظر پیچیده تر دارند و می توانند نگرانی های بیماران را برطرف کنند. البته، همانند جراحی زیبایی بینی اولیه، انتظارات و اهداف شما باید مناسب باشد و با جراح کاملاً در میان گذاشته شود. ممکن است تهیه عکس هایی از ظاهر بینی قبل از عمل قبلی مفید باشد. جراح زیبایی بینی شما همچنین ممکن است پرونده های قبلی جراحی و سوابق پزشکی را درخواست کند.

جراحی ترمیمی بینی

موارد نیاز به جراحی ترمیمی بینی 

انجام جراحی بینی در بینی های مختلف، حساسیت ها و ویژگی های خاص خود را دارد. افرادی که از بینی های گوشتی برخوردار هستند معمولا نسبت به افرادی که بینی استخوانی دارند، جراحی بینی حساس تری داشته و ممکن است به نتیجه مطلوب دست نیابند. در چنین حالتی آن ها به جراحی ثانویه نیاز خواهند داشت تا بتوانند نتیجه ای که در جراحی اولیه بینی به دست نیاورده اند را با جراحی بعدی به دست آورند. 

بسیاری از بیماران پس از جراحی بینی، بر روی بینی خود ناصافی های مختصری مشاهده می کنند، یا آن که ممکن است دچار افتادگی نوک بینی شوند. در چنین حالتی لازم است شخص مجددا اقدام به انجام جراحی ترمیمی بینی نماید. تا این مشکلات را از روی چهره خود برطرف کند. البته لازم به ذکر است که تمامی این مشکلات در صورتی ایجاد می شود، که پزشک انتخاب شده برای جراحی بینی از تخصص و مهارت بالایی برخوردار نباشد. 

پس بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که پزشک با تجربه و ماهر برای انجام جراحی بسیار مهم است. اگر بعد از جراحی بینی هنوز ناهماهنگی هایی بر روی بینی شما وجود دارد، یا آن که پس از جراحی بینی اختلالاتی در چهره ایجاد شده باشد، لازم است عمل بینی ثانویه انجام شود. اما به طور کلی رایج ترین دلیل برای انجام جراحی ترمیمی بینی، بروز مشکلات تنفسی در بیمار است. 

در این حالت بیمار با مراجعه به پزشک خود، یا پزشک متخصص دیگری اقدام به انجام جراحی ترمیمی بینی می نماید. تا مشکل تنفسی خود را برطرف کند. 

دلایل انجام رینوپلاستی کدام اند؟
دلایل انجام رینوپلاستی چیست؟

بهترین زمان انجام جراحی ترمیمی بینی 

جراحی ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه معمولا یک سال پس از جراحی بینی انجام می شود. زیرا لازم است بینی بعد از جراحی فرم نهایی خود را به دست آورد. تا در صورتی که اختلالی در تنفس یا ظاهر بیمار وجود دارد، بتوان آن را برطرف کرد. افراد زیادی هستند که بعد از جراحی بینی از فرم بینی خود راضی نیستند. یا آن که به نتیجه ای که می خواسته اند دست نیافته اند.

در چنین حالتی آن ها اقدام به جراحی ترمیمی می نمایند، تا بخشی از مشکلات زیبایی بینی خود را برطرف کنند. البته بهتر است این نکته را به یاد داشته باشید که کمتر از یک سال زمان برای انجام جراحی ثانویه در نظر نگیرید. زیرا بینی بعد از عمل در حالت ورم قرار دارد و ممکن است بعد از برطرف شدن ورم بینی بسیاری از مشکلات و ایرادات بینی برطرف شود. 

پس نباید عجولانه برای جراحی بینی تصمیم گیری کنید. از سوی دیگر جراحی ترمیمی بینی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل بیمار باید مدت زمان بیشتری مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی را رعایت کند. در غیر این صورت نه تنها جراحی ترمیمی بینی نمی تواند مشکلات بینی را برطرف کند، بلکه ممکن است مشکلات دیگری نیز برای فرد به همراه داشته باشد. 

کاندیدای مناسب جراحی ثانویه بینی

افرادی که از سلامت جسمی کاملی برخوردار هستند و از نتیجه جراحی اولیه بینی خود رضایت ندارند، بهترین کاندیدا برای انجام جراحی ترمیمی بینی به شمار می رود. این عمل جراحی معمولا یک سال بعد از جراحی اولیه بینی انجام می شود. اما برخی از بیماران ممکن است به دلیل داشتن مشکلات زیادی مجبور شوند زودتر اقدام به انجام جراحی ترمیمی نمایند. 

بهتر است این دسته از افراد صبر کنند تا ورم بعد از جراحی بینی آن ها برطرف شود تا خطر بروز خطا در جراحی ترمیمی توسط پزشک کاهش یابد. بیمارانی که نیاز به جراحی ثانویه دارند، هیچ یک دوره ریکاوری و بهبود مشابهی با یکدیگری ندارند. پس نمی توانیم برای تمام این بیماران یک دوره ریکاوری را تجویز کنیم. 

به طور کلی بیمارانی که پوست بینی نازکی دارند و اقدام به جراحی ترمیمی بینی می نمایند، لازم است بین 6 تا 12 ماه بعد از جراحی به استراحت بپردازند تا نتیجه مناسب را مشاهده کنند. اما افرادی که از پوست بینی ضخیمی برخوردار هستند، معمولا بعد از 2 سال گذشتن از جراحی بینی می توانند نتیجه نهایی عمل بینی خود را مشاهده کنند.

مشاوره برای انجام این نوع عمل بینی

در طی مشاوره ثانویه جراحی بینی، پزشک از شما می پرسد که چگونه می خواهید بینی شما بهتر شود. او ساختار داخلی و خارجی بینی شما را بررسی کرده و در مورد احتمالات با شما بحث خواهد کرد. وی همچنین عواملی را که می توانند روی روش و نتایج آن تأثیر بگذارند توضیح می دهد. این عوامل شامل ساختار باقی مانده استخوان ها و غضروف های بینی، فرم صورت، ضخامت پوست، سن و انتظارات شما می باشد.

شما با جراحی ثانویه بینی، محدودیت ها و خطرات آن آشنا خواهید شد و درباره نیازها و نگرانی های خود صحبت خواهید کرد. این به پزشک شما کمک می کند انتظارات شما را بهتر بشناسد و تعیین کند که آیا واقعاً می توان به آن ها دست یافت. پس از مشاوره شما، یک عکاس برای پرونده پزشکی شما عکس می گیرد و شما با هماهنگ کننده بیمار برای ملاقات درمورد هزینه های جراحی و برنامه زمانبندی ملاقات خواهید کرد. شما همچنین می توانید یک مشاوره اضافی برای پیش نمایش تصویربرداری از رایانه برنامه ریزی کنید. اینها ممکن است به شما کمک کند نتایج هر تکنیکی را که پزشک مخصوصاً برای جراحی شما طراحی کرده است، تجسم کنید.

حتماً در مورد تمام جراحی های بینی قبلی خود و یا اگر از ناحیه بینی آسیب دیده اید، مهم نیست که چه مدت قبل انجام شده است. همچنین باید او را در مورد هرگونه آلرژی یا مشکلات تنفسی، داروها یا ویتامین های مصرفی، مصرف داروهای تفریحی یا سیگار کشیدن به او راهنمایی کنید.

جراحی چگونه انجام می شود؟

جراحی زیبایی بینی برای تغییر شکل ثانویه بینی “تکنیک باز” نامیده می شود. روش باز، که پزشک شما ترجیح می دهد، با جدا کردن پوست بینی از چارچوب حمایت کننده آن از استخوان و غضروف انجام می شود. این روش به پزشک شما اجازه می دهد تا کل ساختار بینی را ببیند. سپس او بینی را به شکل دلخواه درمی آورد. ماهیت مجسمه سازی به ماهیت مشکل شما و روش مورد نظر پزشک بستگی خواهد داشت. تعداد بی شماری از تکنیک ها وجود دارد که می تواند برای مجسمه سازی چارچوب اساسی در هنگام برخورد با تجدید نظر بینی ثانویه بینی مورد استفاده قرار گیرد. بعضی از پزشکان ترجیح می دهند از بافت خود بیمار (مانند: تیغه غضروف، گوش یا دنده) استفاده کنند.

وقتی جراحی کامل شد، آتل استفاده می شود تا به بینی شما کمک کند شکل جدید خود را حفظ کند. آتل پلاستیکی نرم نیز ممکن است در سوراخ های بینی شما قرار داده شود تا تیغه ثبات یابد و دیواره بین مجاری هوا تقسیم شود تا راه هوایی بینی شما بهبود یابد.

عوارض و نتیجه نهایی عمل ترمیمی بینی 

هر عمل جراحی به همان میزان که از مزایا برخوردار است، دارای عوارض خاصی نیز است. از این رو افرادی که پس از جراحی بینی مجددا نیاز به جراحی ترمیمی پیدا می کنند، با مشکلات خاصی مواجه خواهند شد. از جمله عوارضی که می توانیم برای این نوع جراحی بیان کنیم، از دست دادن حس بویایی است. 

البته برخی دیگر از بیماران نیز برای مدت طولانی در بینی خود ورم احساس می کنند، یا آن که بعد از جراحی ترمیمی بینی با مشکل پاره شدگی مویرگ مواجه می شوند. تمام این عوارض در بیماران محدودی ممکن است دیده شود. برای کاهش عوارض بعد از جراحی، بهترین روش انتخاب پزشک متخصص و با تجربه است. 

اگر پزشکی که برای جراحی ترمیمی انتخاب می شود از مهارت و تخصص بالایی برخوردار باشد، بدون تردید مشکل بینی را برطرف کرده و نتیجه مطلوبی را برای بیمار به همراه خواهد داشت. از این رو بهتر است حتما در انتخاب پزشک متخصص خود برای جراحی ترمیمی بینی دقت لازم را داشته باشید. 

نتیجه گیری

جراحی ترمیمی بینی یا  جراحی ثانویه معمولا توسط افرادی انجام می شود که موفق نشده باشند از جراحی اولیه بینی خود، نتیجه مطلوب را به دست آورند. این دسته از افراد با مشکلات زیادی روبه رو هستند که در زندگی روزمره آن ها اختلال به وجود آورده است. از این رو به سراغ جراحی ثانویه می روند تا این مشکلات را برطرف کنند.

انجمن جراحی پلاستیک شیراز

این انجمن برخوردار از آموزشهای صاحب نظران شناخته شده جهانی، می باشد که نقطه عطفی در تبحر در کار جراحی ترمیمی و زیبائی را بوده است و جراحان پلاستیک کشورمان را بدان حدآشنا و توانا کرد که جراحی زیبائی را بسهولت و در نتیجه به نحو بسیار عالی در اختیار افرادی که نیاز به جراحی دارند قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *