07136146518

شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع)

5 / 5. 1

۹ دقیقه
تزریق-چربی-به-سینه چیست؟

تزریق چربی به سینه

آنچه می خوانید...

بسیاری از خانم ها از سایز و شکل سینه های خود راضی نیستند و دوست دارند که سینه هایی خوش فرم و بزرگ تر داشته باشند. این افراد می توانند با استفاده از روش تزریق چربی، سینه هایی با حجم بیشتر داشته باشند. در این روش برای حجم دادن به سینه از چربی های اضافه ی برخی قسمت های بدن برداشته و به سینه تزریق می شود. به تزریق چربی گرافت چربی نیز گفته می شود.

میزان ماندگاری تزریق چربی برای افرادی که می خواهند این روش را انجام دهند، بسیار مهم است. این روش حجم دهی به سینه، یک روش دائمی به شمار می رود زیرا ماندگاری بسیار بالایی دارد. البته ماندگاری این روش به محل برداشت چربی، تخصص جراح، میزان چربی و … بستگی دارد. به همین سبب بهتر است برای انجام تزریق چربی به پزشکان و متخصصان با تجربه مراجعه کنید.

تزریق چربی و حجم دهی سینه

همانطور که بیان کردیم یکی از روش های حجم دهی به برخی قسمت های بدن مانند سینه، تزریق چربی می باشد. پزشک باید در این روش از چربی های اضافه ی بدن فرد استفاده کند و آن ها را به محل مورد نظر تزریق کند. نیمی از چربی هایی که به بدن تزریق می شود ممکن است جذب بدن شود اما میزان باقی مانده ی آن تا سال ها در بدن فرد باقی می ماند و سینه ی فرد بزرگ تر و خوش فرم تر خواهد شد. اگر سینه ی فرد نیاز به چربی زیادی داشته باشد، می تواند پزشک این کار را طی دو مرحله انجام دهد.

تزریق چربی به دلیل اینکه از بدن خود فرد استفاده می شود، بدون عارضه است و می تواند نتیجه ای کاملا رضایت بخش را برای فرد به وجود آورد. مراجعه به پزشک و متخصص ماهر و با تجربه در این کار بسیار حائز اهمیت است و می تواند روی نتیجه ی کار اثر زیادی بگذارد. زیرا تزریق چربی به سینه بسیار حساس است و باید با دقت و مهارت زیادی انجام شود.

تزریق چربی به سینه چگونه انجام می شود؟

برای انجام تزریق چربی به سینه باید ابتدا چربی مورد نیاز از قسمت های مختلف بدن گرفته شود. برای این کار چربی با روش لیپوساکشن و ایجاد چندین سوراخ کوچک به دست می آید. این چربی حتما باید سانتریفیوژ شود تا مایعات و خون هایی که درون آن وجود دارد، از چربی جدا شود. بعد از اینکه چربی تغلیظ شد، می توان از آن برای عمل تزریق استفاده کرد. چربی آماده شده به قسمت های مختلفی از سینه تزریق می شود تا عمل حجم دهی به خوبی و با شکل مناسب صورت بگیرد.

چربی که برای تزریق به سینه لازم است در بیشتر موارد از شکم و یا ران گرفته می شود. اگر دیگر قسمت های بدن فرد نیز چربی اضافه داشته باشد، می توان از آن ها نیز استفاده کرد. برای گرفتن و برداشتن چربی از بدن، فرد به بیهوشی عمومی نیاز پیدا می کند.

این روش حجم دهی به سینه درد ندارد و افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. البته در برخی از موارد دیده شده که فرد با درد کمی روبرو می شود که می تواند با استفاده از قرص های مسکن تجویز شده توسط پزشک، درد خود را تسکین دهد.

چه کسانی برای انجام تزریق چربی به سینه مناسب هستند؟

  • خانم هایی که بدن آن ها به میزان کافی چربی دارد تا بتوان از آن ها برای حجم دهی و فرم دهی سینه استفاده کرد. اگر بدن فرد چربی اضافه نداشته باشد نمی توان از این روش استفاده کرد و فرد باید از روش پروتز سینه استفاده کند.
  • خانم هایی که از بیماری خاصی رنج نمی برند، می توانند از تزریق چربی به سینه استفاده کنند.
  • افرادی که از سینه هایشان نامتقارن است. کوچک،  بزرگ بودن سینه و نامتقارنی می تواند باعث آزار فرد شود.
  • برخی از خانم ها به صورت مادرزادی سینه های بسیار کوچکی دارند و از این مساله رضایت ندارند. آن ها می توانند با تزریق چربی، سینه هایی بزرگ تر و خوش فرم تر داشته باشند.
  • خانم هایی که سرطان سینه دارند و به وسیله ی سرطان سینه جراحی ماستکتومی روی آن ها انجام شده است و تمام بافت سینه ی آن ها برداشته شده است. این افراد می توانند با استفاده از تزریق چربی به سینه، سینه خود را دوباره به دست آوردند.
  • برخی از خانم ها بعد از دوران شیردهی و بارداری، فرم سینه ی اولیه خود را از دست داده اند و سینه های آن ها به شکل افتاده دیده می شود.
  • افزایش سن می تواند باعث افتادگی و تغییر شکل سینه شود. یکی از دلایل انجام تزریق چربی، افزایش سن و افتادگی سینه می باشد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به سینه

روز اول

بلافاصله پس از عمل، تورم و درد در سینه و محل اهدا کننده چربی در بدن شما وجود خواهد داشت. بسته به میزان چربی ساکشن شده، ممکن است مجبور شوید یک روز در بیمارستان بمانید تا سلامت شما را پس از جراحی بررسی کنند.

 اگر فقط مقدار کمی چربی استخراج شود، ممکن است پس از چند ساعت بستری بودن بتوانید به خانه بروید. شما باید از کسی کمک بگیرید تا شما را پس از جراحی به خانه منتقل کند و در روز اول از شما حمایت کند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی به سینه

توصیه می شود به پشت بخوابید یا بنشینید و بالاتنه خود را حدود 30 درجه بالا بیاورید. این به کاهش تورم و تسهیل بهبود زخم در هفته اول پس از عمل کمک می کند. در روز اول باید حداقل حرکت فیزیکی وجود داشته باشد.

یک سینه بند فشرده به شما داده می شود که باید حدود دو هفته آن را بپوشید، زیرا به کاهش تورم و تسریع بهبودی زخم کمک می کند. علاوه بر این، این لباس سینه های شما را نیز در جای جدید خود نگه می دارد.

داروهای ضد درد برای کنترل درد پس از عمل تجویز می شود. یک یا دو روز پس از جراحی، ممکن است بتوانید برخی از فعالیت‌های فشرده‌تر مانند پیاده‌روی ملایم را انجام دهید.


یک هفته بعد

در این هفته اول باید استراحت کافی داشته باشید و اجازه دهید بدنتان بهبود یابد. با این حال، باید به یاد داشته باشید که نباید از نظر بدنی به خودتان فشار بیاورید زیرا نمی توانید کارهای زیادی انجام دهید.

 تورم و درد به تدریج در طی حدود یک هفته کاهش می یابد و پس از آن می توانید به راحتی به کار خود ادامه دهید. از ماساژ دادن سینه باید اجتناب شود زیرا می تواند چربی منتقل شده را از سینه خارج کند.

دو هفته بعد

از آنجایی که درد و ناراحتی بعد از یک دو هفته به حداقل می رسد، ممکن است بتوانید بیشتر فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید، اما همچنان باید از فعالیت های استرس زا در هفته دوم خودداری کنید. اکثر بیماران می توانند به کار خود بازگردند. اگر کار شما از نظر فیزیکی سخت تر است، ممکن است مجبور شوید یک هفته بیشتر صبر کنید تا به سر کار خود بازگردید.

شما همچنان باید از سیگار کشیدن خودداری کنید زیرا می تواند منجر به بهبودی حداقلی زخم و همچنین ایجاد نتایج رضایت بخش شود. اکنون می توانید پوشیدن لباس فشرده را متوقف کنید. با این حال توصیه می شود از سوتین ورزشی استفاده کنید. باز هم نباید هیچ نوع ماساژ سینه را انجام دهید.

یک ماه بعد

برخی از تورم ها ممکن است باقی بماند و چند ماه طول بکشد تا کاملا از بین برود. در این دوره، می توانید نتایج این روش را مشاهده کنید. با این حال، نتیجه با ادامه کاهش تورم بهبود می یابد. پس از هفته چهارم مجاز به از سرگیری تمرینات بدنی سبک خواهید بود، اما همچنان از بلند کردن سنگین و فعالیت شدید خودداری کنید.

بهترین نکات برای بهبودی بیشتر

1. استراحت کافی داشته باشید

برای بهبودی مناسب باید در یک محیط آرامش بخش بدون استرس استراحت کنید. بسته به نیازهای فیزیکی شغلتان، باید یک یا دو هفته از کار خود مرخصی بگیرید و فعالیت های روزانه خود را محدود کنید.

2. از کسی کمک بگیرید تا در روزهای اولیه به شما کمک کند

شما اثرات بیهوشی عمومی را احساس خواهید کرد و پس از اتمام عمل، هم سینه‌ها و هم اندام های اهداکننده چربی متورم و دردناک خواهند شد. باید ترتیبی دهید که کسی در چند روز اول در انجام فعالیت های روزانه به شما کمک کند.

3. لطفا از استعمال دخانیات خودداری کنید

در طول دوره نقاهت باید از استعمال دخانیات به طور کامل اجتناب شود، زیرا ثابت شده است که بهبود زخم را به تاخیر می اندازد و ممکن است نتیجه بدی ایجاد کند.

4. مایعات فراوان بنوشید

پس از عمل احساس کم آبی بدن طبیعی است. برای هیدراته نگه داشتن بافت‌ها، باید مایعات زیادی به بدنتان بدهید که به بهبودی شما کمک می‌کند. آب و نوشیدنی های کم کالری بنوشید و در چند هفته اول از نوشیدن الکل و نوشیدنی های پرکالری خودداری کنید.

5. رژیم غذایی مغذی و سالم داشته باشید

مصرف یک رژیم غذایی سالم و مغذی به تسریع بهبودی شما کمک می کند و به سلول های چربی پیوندی شما بهترین شانس را برای بقا می دهد. شما باید پروتئین، چربی های سالم، آنتی اکسیدان ها و میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین مصرف کنید. توصیه می شود در دوران نقاهت مصرف نمک را کاهش دهید.

بهترین نکات برای بهبودی بیشتر

6.  از لباس فشرده برای نگهداری سینه ها استفاده کنید

یک لباس فشرده سینه های شما را در جای جدید خود نگه می دارد. برای کاهش کبودی و تورم ثابت شده است. باید حداقل دو هفته بعد از عمل پوشیده شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

7.  لباس های گشاد و راحت بپوشید

در دوران نقاهت باید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید و از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند منجر به بازجذب چربی شود که باعث احتباس چربی کمتر از حد مجاز می‌شود.

8. وضعیت خواب

شما باید در حالی بخوابید که بالاتنه خود را در حدود 30 درجه نگه دارید زیرا این می تواند به کاهش تورم و همچنین تسهیل بیشتر در بهبود زخم در هفته اول پس از عمل کمک کند. از خوابیدن روی شکم خودداری کنید زیرا این کار می تواند به سینه شما فشار وارد کند.

9. از تمرینات با شدت زیاد خودداری کنید

شما باید حداقل به مدت چهار یا شش هفته یا تا زمانی که دکتر شما توصیه می کند از انجام تمرینات با شدت زیاد اجتناب کنید زیرا ممکن است بهبودی شما را مختل کند و خطر آسیب یا عفونت را افزایش دهد.

10. از دستورالعمل های دکتر خود پیروی کنید

دستورالعمل های بهبودی پس از عمل را که توسط دکتر شما ارائه شده است را به دقت دنبال کنید زیرا می تواند بهبودی شما را بسیار ساده تر کند.

نتیجه گیری

با کمک این روش دیگر جای نگرانی از کوچکی سینه های تان وجود دارد. با استفاده از چربی های ب استفاده و اشباع شده بدن تان شکل و فرمی زیبا به اندام ها و پستان های بدهید.

انجمن جراحی پلاستیک شیراز

این انجمن برخوردار از آموزشهای صاحب نظران شناخته شده جهانی، می باشد که نقطه عطفی در تبحر در کار جراحی ترمیمی و زیبائی را بوده است و جراحان پلاستیک کشورمان را بدان حدآشنا و توانا کرد که جراحی زیبائی را بسهولت و در نتیجه به نحو بسیار عالی در اختیار افرادی که نیاز به جراحی دارند قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *