07136146518

شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع)

۶ دقیقه
[ratemypost]
شکاف-کام-و-لب چیست؟

ترمیم شکاف لب و کام

آنچه می خوانید...

برای اکثر نوزادان مبتلا به شکاف لب به تنهایی، این ناهنجاری را می توان در چند ماه اول زندگی ترمیم کرد. این توسط جراح فرزند شما تصمیم گیری می شود. هدف از این جراحی رفع جدا شدن لب است. گاهی اوقات به عمل دوم نیاز است.

ترمیم شکاف کام معمولاً در سنین 9 تا 18 ماهگی انجام می‌شود، اما قبل از 2 سالگی. این جراحی پیچیده‌تر است و زمانی انجام می‌شود که کودک بزرگ‌تر باشد و بتواند جراحی را بهتر تحمل کند. زمان دقیق جراحی توسط پزشک کودک شما تعیین می شود. هدف از انجام این جراحی رفع سقف دهان است تا کودک شما بتواند غذا بخورد و صحبت کردن را به طور عادی یاد بگیرد. گاهی اوقات به عمل دوم نیاز است.

شکاف لب و کام چیست؟

شکاف لب یک نقص مادرزادی است:

شکاف لب ممکن است فقط یک شکاف کوچک در لب باشد. همچنین ممکن است یک شکاف کامل در لب باشد که تا انتهای بینی می رود.
شکاف کام می تواند در یک یا هر دو طرف سقف دهان باشد. ممکن است تمام طول کام را طی کند.
ممکن است کودک شما در بدو تولد دارای یکی از این شرایط یا هر دوی آن ها باشد.
اغلب اوقات ترمیم شکاف لب زمانی که کودک 3 تا 6 ماهه است انجام می شود.

درمان شکاف کام و لب

روش های جراحی مورد نیاز برای هر بیمار مبتلا به شکاف کام و لب بسته به نوع و شدت تغییر شکل متفاوت است. زمان‌بندی و درمان بر اساس نیازهای کلی پزشکی هر بیمار تنظیم می‌شود، اما درمان معمولاً شامل ترکیبی از روش‌هایی است که در اینجا توضیح داده شده است، که در چارچوب‌های زمانی کلی بر اساس پیشرفت انجام می‌شود.

برای جراحی شکاف لب، کودک شما بیهوشی عمومی (در خواب و عدم احساس درد) خواهد داشت. جراح بافت ها را کوتاه می کند و لب را به هم می دوزد. بخیه ها بسیار کوچک خواهند بود تا جای زخم تا حد امکان کوچک شود. بیشتر بخیه‌ها با بهبود جای زخم جذب بافت می‌شوند، بنابراین بعداً نیازی به برداشتن آن‌ها نیست.

اغلب اوقات، ترمیم شکاف کام زمانی که کودک بزرگتر است، بین 9 ماهگی تا یک سالگی انجام می شود. این اجازه می دهد تا کام با رشد کودک تغییر کند. انجام ترمیم در زمانی که کودک در این سن است به جلوگیری از مشکلات گفتاری بیشتر در هنگام رشد کودک کمک می کند.

در ترمیم شکاف کام، کودک شما بیهوشی عمومی (در خواب و عدم احساس درد) خواهد داشت. ممکن است بافت سقف دهان برای پوشاندن کام نرم حرکت داده شود. گاهی اوقات یک کودک برای بستن کام به بیش از یک عمل جراحی نیاز دارد. در طی این روش ها، جراح ممکن است نیاز به ترمیم نوک بینی کودک شما نیز داشته باشد. این جراحی را رینوپلاستی یا چناچه قبلا هم عمل بینی انجام شده باشد نیاز به جراحی ترمیم بینی دارند که آن را نیز عمل ترمیمی یا ثانویه بینی می نامند.

مراقبت های بعد از انجام جراحی شکاف کام و لب

  • کودک شما ممکن است تحریک پذیر باشد و درد خفیفی را احساس کند.
  • کودک شما ممکن است مجبور باشد برای جلوگیری از مالش در محل جراحی، روی آرنج خود بپوشد.
  • تورم، کبودی و خون در اطراف محل بخیه طبیعی است. بخیه ها در عرض پنج تا هفت روز حل می شوند یا برداشته می شوند.
  • جای زخم ها به تدریج محو می شوند اما به طور کامل ناپدید نمی شوند.
  • یک کاتتر داخل وریدی (IV) برای دادن مایعات به کودک شما تا زمانی که بتواند به اندازه کافی بنوشد استفاده می شود.

در ادامه نیز می توانید با پر کردن فرم زیر به صورت کاملا محرمانه با ریاست انجمن جراحان پلاستیک استان فارس ارتباط برقرار کنید.

نام و نام خانوادگی
شماره تلفن
متن پیام
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

در نتیجه

برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن بهتر است از بهترین جراح پلاستیک و زیبایی که عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران یا استان فارس باشد تا با خاطری امن بتوانید اقدام به انجام این نوع عمل زیبایی کنید.

انجمن جراحی پلاستیک شیراز

این انجمن برخوردار از آموزشهای صاحب نظران شناخته شده جهانی، می باشد که نقطه عطفی در تبحر در کار جراحی ترمیمی و زیبائی را بوده است و جراحان پلاستیک کشورمان را بدان حدآشنا و توانا کرد که جراحی زیبائی را بسهولت و در نتیجه به نحو بسیار عالی در اختیار افرادی که نیاز به جراحی دارند قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *