07136146518

شیراز، کیلومتر 2 جاده صدرا، بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین(ع)

انجمن جراحی پلاستیک شیراز » جراحی های شکم » نا گفته های از واقعیت ابدومینوپلاستی
۱۲ دقیقه
[ratemypost]
جراحی ابدومینوپلاستی

نا گفته های از واقعیت ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

به طور کلی همه انسان ها ذاتا به دنبال زیبایی و تناسب اندام هستند، پس انواع ورزش های تکنیکالی و رژیم های غذایی سخت را در پیش می گیرند تا بتوانند به هدف شان برسند اما متاسفانه در بسیاری از موارد چاقی مفرط در افراد با شرایط مختلف جسمی و روحی که دارند از لاغری با روش های طبیعی رژیم و ورزش ناامید می شوند و به دنبال سایر تکنیک های کمک کننده و دائمی هستند تا آن ها را به آمال و آرزو های شان برساند.

عمل ابدومینوپلاستی یکی از مفید ترین جراحی های زیبایی شکم که تا کنون میزان رضایت مندی بسیاری از آن به دست آمده است. در ادامه این مقاله در این مورد بحث می شود تا با دیدی باز و واقع گرایانه نسبت به انجام این عمل اقدام کنید تا در نهایت به نتیجه دلخواه تان برسید.

راهکار رسیدن به اندامی مناسب

آیا همه چیز را درباره ابدومینوپلاستی میدانید؟

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در طی یک عمل جراحی به منظور کاهش سایز و بهبود وضعیت ظاهری شکم های افتاده و بزرگ انجام می شود.

در ادامه این مقاله در بخش های مخلتفی جزئیات دقیق تری از این جراحی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که شکم بزرگ، شل و افتاده دارید و باعث شده است که اعتماد به نفس شما از بین برود توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید. زیرا که احتمال دارد با آگاهی از نحوه انجام این جراحی و بدون عارضه بودن این جراحی برای انجام این عمل زیبایی و بهره مندی از مزایای ابدومینوپلاستی ترغیب شوید.

ابدومینوپلاستی چیست؟

چنانچه شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نه تنها از شکم بزرگ و اندام نامتناسب خود ناراضی بلکه پوستی آویزان با چربی های انباشته شده اضافی و شل در نواحی شکم و پهلو دارید، بهترین گزینه برای خلاصی از این وضعیت شما انجام عمل ابدومینوپلاستی یا همان تامی تاک است که به شما کمک می کند تمامی این وارد ناراحت کننده را برطرف و احساس رضایت کنید. به طور کلی این جراحی با برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت شدن عضلات دیواره شکم اندامی متناسب را برای شما به ارمغان می آورد. البته بهتر است بدانید این روش جراحی با سایر عمل های زیبایی شکم اعم از لیپوساکشن، لیپوماتیک و … متفاوت است اگر چه هدف همه این جراحی ها رسیدن به اندامی دلخواه است اما در نظر بگیرید که هر یک از این نوع جراحی های مذکور با توجه به مزایای منحصر به فردی که با توجه به تشخیص و صلاح دید پزشک با توجه به ارزیابی های بالینی انتخاب و انجام می شود. بنابراین در ابتد ا قبل از هر نوع تصمیمی به دنبال بهترین جراح پلاستیک برای انجام این عمل به بهترین نحو ممکن باشید.

انواع ابدومینوپلاستی

به طور کلی با توجه به نحوه برش و منطقه تحت درمان چاقی، ابدومینوپلاستی را به 3 نوع اصلی تقسیم کرده اند که در ادامه به توضیح هر یک از آن می پردازیم.

ابدومینوپلاستی کامل:

در این نوع از تامی تاک جراح با دقت و تخصص بالایی که دارد اقدام به برش کامل از ناحیه پهلو سمت راست به سمت پهلو سمت چپ ایجاد می کند تا دسترسی بیشتری برای چربی های اضافی دارند. با توجه به این موضوع می توان نتیجه گرفت که کاندیدای این نوع از تامی تاک، افرادی با شکم بسیار بزرگ، آویزان و نافرم هستند چرا که این دسته از افراد نیاز به ترمیم بیشتری از بافت های چربی شکمی خود دارند.

مینی ابدومینوپلاستی

برخلاف روش بالا، در این نوع از جراحی شکم برش کوچکی در نواحی زیر شکم زده می شود تا چربی های و پوست های اضافی بخش تحتانی زیر شکم برداشته شود. به طور کلی با احتساب بیهوشی و سایر موارد مدت زمانی انجام این جراحی 2 ساعت است.

ابدومینوپلاستی گرداگرد

این روش ابدومینوپلاستی با برشی بخش گسترده ای از شکم که عمدتا از ناحیه پشت آغاز می شود را در برمی گیرد. فلدا به همین دلیل است که شرایط حین انجام این جراحی کمی متفاوت تر از سایر روش ها است و فرد کاندیدای باید به دو صورت بر روی شکم و به پشت به شکم بر روی تخت قرار بگیرد تا در هر مرحله جراحی ها انجام شود.

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی به شرح زیر است:

 • در ابتدا از انواع مواد بیهوشی استفاده می شود تا فرد در وضعیت بیهوشی عمومی قرار گیرد. این اقدام به منظور افزایش دقت جراحی و انجام آن در وضعیت آرامش و بدون تحرک فرد انجام می شود.
 • سپس برش هایی افقی در بخش زیر شکمی ایجاد می شود. این برش ها به منظور ایجاد مجراها و یا کانال هایی برای برداشت پوست اضافی شکم و تخلیه چربی های اضافی شکمی انجام می شود.
 • در نهایت بعد از این که عضلات زیر شکمی کشیده شدند و چربی های اضافی تخلیه شدند باید عمل بخیه انجام شود.
 • در روند بخیه زدن از انواع نخ های بخیه استاندارد استفاده می شود و موجب بروز واکنش در این نواحی نخواهد شد.

با اتمام روند جراحی افراد به بخش ها مراقبت ها منتقل می شوند و همراهان فرد می توانند در کنار آن ها قرار گیرند.

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

از مهم ترین نتایج مثبت و مزایای جراحی ابدومینوپلاستی می توان موارد زیر را نام برد:

 • کاهش میزان افتادگی و شل شدگی ها در ناحیه شکم
 • افزایش استحکام پوست در ناحیه شکم و صاف شدن آن
 • افزایش تناسب اندام
 • افزایش اعتماد به نفس زنان و مردان
 • برداشت پوست اضافی شکم
 • بدون درد، زیرا که در وضعیت بیهوشی انجام می شود و فرد در حالت بیهوشی تحت اعمال جراحی قرار می گیرد.

چه کسانی بهترین کاندیدای انجام تامی تاک هستند؟

تامی تاک برای مردان و زنانی که از سلامتی خوبی برخوردار هستند مناسب است.

زنانی که بارداری های متعددی را تجربه کرده اند، ممکن است این روش را برای سفت شدن عضلات شکم و کاهش پوست مفید بدانند.

البته  برای مردان یا زنانی که زمانی چاق بودند و هنوز رسوبات چربی اضافی یا شلی پوست در اطراف شکم دارند، یک گزینه بسیار مناسبی است.

چه کسی نباید تامی تاک را در نظر بگیرد؟

اگر زنی هستید که قصد باردار شدن دارید، ممکن است بخواهید انجام عمل را تا پایان بچه دار شدن موکول کنید. در حین جراحی، عضلات عمودی شما سفت شده و بارداری های آینده می توانند آن عضلات را از هم جدا کنند.

آیا قصد کاهش وزن زیاد دارید؟

 پس از آن شکم شکم نیز برای شما مناسب نیست. بعد از اینکه بقیه موارد را امتحان کردید، ابدومینوپلاستی می تواند آخرین گزینه باشد. نباید از آن به عنوان گزینه ای برای کاهش وزن استفاده کرد.

هم چنین باید به دنبال ایجاد جای زخم پس از ایجاد شکم باشید. قبل از جراحی می توانید در مورد جایگذاری و طول اسکار با پزشک صحبت کنید.

چگونه می توان برای جراحی تامی تاک آماده شد؟

اولین قدم انتخاب یک جراح و مراجعه به آن ها برای مشاوره است. در آن جلسه، در مورد اهداف خود و گزینه های زیر صحبت خواهید کرد:

 ابدومینوپلاستی کامل. جراح شکم شما را از استخوان ران به استخوان ران بریده و سپس پوست، بافت و عضله را در صورت لزوم کانتور می کند. جراحی شامل حرکت دادن شکم شما خواهد بود و ممکن است برای چند روز به لوله های تخلیه زیر پوست خود نیاز داشته باشید.

 ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی. مینی شکم شکمی غالباً در افرادی انجام می شود که رسوبات چربی آن ها در زیر ناف قرار دارد. در طی این روش جراح به احتمال زیاد دکمه شکم شما را حرکت نمی دهد و بسته به مورد شما ممکن است فقط دو ساعت انجام شود.

مهم ترین اقداماتی که انجام آن ها پیش از انجام جراحی ابدومینوپلاستی ضروری است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام آزمایش هایی خاص به منظور ارزیابی وضعیت جسمانی شما از سوی پزشک جراح از جمله آزمایش دیابت، آزمایش انعقادی، آزمایش قند خون و سی بی سی
 • پرهیز از مصرف دارو های ضد انعقاد خون از جمله آسپرین، هپارین و وارفارین به مدت دو هفته
 • پرهیز از مصرف الکل و سیگار به مدت یکماه پیش از انجام جراحی ابدومینوپلاستی
 • پرهیز از مصرف قرص های ضد بارداری به مدت یکماه پیش از جراحی

روش انجام ابدومینوپلاستی

جراح و تیم همراه آن در اتاق عمل در ابتدا کاندیدای جراحی را با بیهوشی عمومی شروع می کنند و پس از اطمینان از بیهوشی کامل و شرایط بدنی شخص و انتخاب نوع ابدومینوپلاستی مورد نیاز با استفاده از ابزار های مخصوص در دسترس جراح، برش ها انجام و سپس با تخلیه چربی ها پوست های اضافی جذف می کنند و در نهایت با زدن بخیه های متعددی در ناحیه برش خورده محل جراحی به نحوی که افتادگی شکم نیز از بین برود و سوراخ های نگه می دارد تا درن های یا همان لوله های نازک همراه با مخزنی که به منظور تخلیه مایعات اضافی بعد از عمل و جلوگیری از برگشت و بروز عفونت در جراحی، در شکم تعبیه می شود.

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

 • ادامه پرهیز های دارویی در خصوص عدم مصرف دارو های ضد انعقاد خون ( آسپرین، وارفارین و هپارین) به مدت دو هفته
 • تا اتمام روند بهبودی باید به صورت طاق باز بخوابید تا فشاری به بخش های شکمی وارد نشود. افزایش فشار به نواحی شکمی می تواند عاملی برای افزایش خونریزی باشد و نتیجه منفی در نتیجه جراحی داشته باشد.
 • تمامی دارو هایی از سوی جراح ابدومینوپلاستی تجویز شده است را بر طبق دستور استفاده کنید تا خطری ایجاد نشود.
 • به مدت دو الی سه روز بعد از جراحی ابدومینوپلاستی درد های خفیفی را تجربه خواهید کرد. اما برای کاهش این درد ها می توانید از انواع مسکن هایی که پزشک جراح تجویز کرده است استفاده کنید.
 • به مدت چند هفته از انجام فعالیت های سنگین و پرفشار پرهیز کنید زیرا که می تواند باعث کشیده شدن و خونریزی در محل بخیه ها شود.
 • آب آناناس و آب کرفس می تواند تا حد زیادی روند بهبودی کبودی در محل جراحی شده را کاهش دهد. بنابراین در چند روزه اولیه از این دو نوع آبمیوه استفاده کنید.
 • استفاده از انواع مایعات و آب فراوان در روز
 • مراجعه به پزشک به منظور کشیدن بخیه در روز مقرر

نکات کلیدی جراحی تامی تاک

در این مبحث باید بدانید که انجام دقیق مراقبت های بعد از جراحی شما را به نتیجه گیری بهتری از این عمل می رساند، در واقع یکی از مهم ترین مولفه های انجام موفقیت آمیز جراحی، رعایت دقیق نکات مراقبتی بعد از عمل است.

 • در ساعات اولیه بعد از عمل به اتاق ریکاوری فرستاده می شوید در آن زمان پس از اتمام این مرحله به بخش منتقل می شوید که باید مراقب باشید آسیبی به محل برش زخم تان وارد نشود.
 • سعی کنید در همان روز های اولیه پس از جراحی هیچ گونه مواد مخدر، دخانیات و مشروبات الکلی استفاده نکنید چرا که روند ترمیم و بازسازی بدن تان را به تعویق می اندازد.
 • تا می توانید در برنامه غذایی خود انواع ویتامین و سبزیجات را بگنجانید تا انرژی های لازمه برای ترمیم بدن را به دست آورید. هم چنین در صورت امکان از مواد غذایی تازه و غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید.
 • تا مدت زمان یک هفته از رانندگی کردن و مواد حاوی کافئین اجتناب کنید.
 • لباس های راحتی بپوشید تا هر بار با تعویض لباس ها به محل جراحی تان آسیبی وارد نشود.
 • از درن های که به منظور تخلیه خونآبه و مایع های اضافی بعد از عمل در سوراخ های از شکم تعبیه شده مراقبت کنید.

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی که گاهی اوقات آن را “تامی تاک” نیز می نامند، از عوارض عمده این عمل می توان گفت “روش های ترکیبی می توانند میزان عوارض را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و باید در بیماران با ریسک بالاتر با دقت بررسی شوند.”.

*توجه داشته باشید: دیابت و استعمال دخانیات  دو فاکتور عمده خطر جراحی با افزایش چشمگیر عوارض بعد از جراحی ابدومینوپلاستی همراه نبود. متخصصین این حوزه درمانی می گویند “این احتمالاً منعکس کننده عملکرد جراحان پلاستیک دارای مجوز هیئت مدیره در ارائه عدم جراحی ابدومینوپلاستی به بیماران دیابتی کنترل نشده و توصیه به ترک دقیق سیگار برای حداقل چهار هفته قبل و بعد از جراحی است.”

جراحی ابدومینوپلاستی ششمین روش رایج جراحی زیبایی در ایالات متحده است که با توجه به آمار ASPS بیش از 117000 عمل در سال 2014 انجام شده است. در سال های اخیر تعداد جراحی های ابدومینوپلاستی افزایش یافته است تا حدی به دلیل افزایش تعداد بیمارانی که تحت عمل جراحی کانتور بدن قرار گرفته اند تا پوست و بافت های اضافی را پس از کاهش شدید وزن از بین ببرند.

قیمت ابدومینوپلاستی

در نظر داشته باشید که با توجه به شرایط نا به سامان اقصادی کنونی نیم توان به طور قطعی از قیمت انجام این عمل پرده برداری کرد علاوه بر این عامل دیگری وجود دارد که هزینه های انجام این عمل را برای هر فردی متغیر می سازد، به عنوان مثال نوع عمل جراحی که برای شما در نظر می گیرند، کامل یا مینی ابدومینوپلاستی قیمت متفاوتی دارد. هم چنین وابسته به عوامل دیگری از قبیل موارد زیر است:

 • نوع بیمارستان محل جراحی از لحاظ دولتی یا خصوصی بودن
 • هزنیه خرید لوازم جانبی و نگهدارنده های هم چون گن های شکم بند بعد از عمل جراحی
 • تهیه دارو های مورد نیاز برای کاهش درد و جلوگیری از عفونت
 • هزینه آزمایش های روتین قبل و بعد از انجام ابدومینوپلاستی

خلاصه مطلب

اثرات مفید حاصل از این عمل جراحی با در نظر گرفتن انجام تمامی مراقبت ها و تمرینات ورزشی صحیح و هم چنین مصرف مواد غذایی سالم در کل در پیش گرفتن سبک زندگی سالم، ماندگار تر خواهد بود.

مطالب بخش های مختلفی که در این مقاله آمد بسیاری از پرسش های متقاضیان جراحی ابدومینوپلاستی را پاسخگو خواهد بود. در صورتی که پرسشی در زمینه جراحی ابدومینوپلاستی دارید در بخش کامنت ها با ما درمیان بگذارید.

انجمن جراحی پلاستیک شیراز

این انجمن برخوردار از آموزشهای صاحب نظران شناخته شده جهانی، می باشد که نقطه عطفی در تبحر در کار جراحی ترمیمی و زیبائی را بوده است و جراحان پلاستیک کشورمان را بدان حدآشنا و توانا کرد که جراحی زیبائی را بسهولت و در نتیجه به نحو بسیار عالی در اختیار افرادی که نیاز به جراحی دارند قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *